a. alvarez-gece

okuduğunuz kitaplar aklınızda en fazla ne kadar süre kalabiliyor? kimi ‘özel’ kitapların genel hatlarıyla her zaman aklımızda kalabileceğini savunsak da çoğunlukla okuduklarımızı bir ay sonrasında dahi hatırlamaya çalışınca zorluk çekiyoruz, bu da üzücü oluyor tabii. gidip gördüğün, hakkında yığınla bilgi edindiğin bir mekanın aklından çıkması gibi geliyor insana. bunu önlemek adına tüm kitaplar için yapmak zor olsa da, haklarında birkaç cümle yazmak etkili olur diye düşünüp yazıyorum arada bir.

alvarez’in gece’sini bitireli birkaç gün olmuştu, bugün hakkında bir şeyler hatırlamaya çalışıp başaramayınca bu sefer kitap unutma eşiğimin iyice düştüğünü düşünüp üzüldüm, sonra en iyisi kitapla ilgili bir şeyler yazayım dedim. kitap gece hayatı, uyku, rüyalar üzerine psikolojik bir inceleme. içerisinde oldukça farklı bilgiler var.

yazarın uyku laboratuvarına yaptığı ziyaretler -hatta sonra kendisi de orada kalmayı deniyor ve oranın sağaltıcı bir etkisi olduğundan söz ediyor- ilginç ne ilginç vakaların olduğunu gözler önüne serer. parasomniadan muzdarip olan, rem uykusu esnasında kendini sallamaya başlayan bir hastanın hikayesi bunlardan biridir. hasta bunu bebekliğinden beri uygulamaktadır ve böyle daha iyi uyuduğuna inanmıştır.  normalde rem uykusu sırasında normal bir insanın hareket etmesi pek de mümkün değildir. kitapta özellikle rem ile alakalı güzel bilgiler de var. mesela rüyalarımızın da kaynağı olan bu evrede beynimizin sağ lobunun daha etkin bir hale geliyor. görsel hafızamız bilinçaltımızdan, dünyada gördüğümüz her şeyden topladığı verilerle yepyeni hikayeler sunuyor bize, bu durumsa beynimizin dijitalden ziyade analog kodlarla çalıştığına bir kanıt oluşturuyor. yani rüyalarımızdaki şeylerin sembolik temsili sözel veya sayısal olarak değil, imgesel veya mekansal olarak gerçekleştiriliyor. buna ek olarak rem uykusu esnasında ‘kendilik bilinci’ de ortadan kalkıyor, fakat ilerleyen saatlerde sol lobun daha da aktifleşmesiyle bilinçli düşler oluşuyor. yazar sanatla da çok ilgili, bolca alıntı ve bazı sayfalarda yer alan sanat eserleriyle bunu belli ediyor. rüyalarla ilgili kısımdaysa henüz ilk çağlarda yaşamış artemidoros’un rüya yorumlamalarından freud’a, oradan da modern psikanalize uzanan geniş bir yelpaze var. bunlardan bazılarını direkt fotoğraflamak daha iyi olacak sanırım;

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s