algısal düzlemler

zihnin yapısını anlamaya çalışırken bu anlama sürecinde asla sona ulaşamayacağınızı düşünüp irkiliyor musunuz siz de? evrenin uçsuz bucaksızlığını kafanızın içinde taşıyor olmak garip hissettirmiyor mu size de? yalnızca kafamızın içi mi ki, yoksa daha mı büyük çaplı tüm hepsi. boyutları var mıdır onun da.. sonra, sonra; bilinç, farkındalık, bellek… ve algı. hepsinin yalnızca adını duyması bile ‘farklı’ hissettiriyor bir anlığına. son günlerde algı bu etkiyi biraz daha fazla yapıyor bana. onun boyutlarını, katmanlarını düşünüyorum; eğer düzlemleri varsa bunların tam olarak ne olduğunu bilmek istiyorum. algının düzlemlerinden bazıları belki şunlardır diyorum sonra da: somutluk ve soyutluk.

diğer canlılara göre soyut düzlemin bizler için çok daha fazla şey ifade ettiğini biliyoruz. hayallerimizi, kurduğumuz sistemleri gözden geçirdiğimizde bunlara hep soyut algılayışın kaynaklık ettiğini görüyoruz. ‘soyut algının gelişimi de direkt olarak algının, bilincin artışıyla doğru orantılıdır.’ diyoruz sonra da. soyut düşüncenin artışı bir çeşit gelişimi temsil ediyorsa ileride insanların soyut-somut algısı ne hale gelirdi? soyut ve somut olduğu gibi kalır mı, yoksa onlara yeni düzlemler de eklenebilir mi? yoksa bunları birbirine eklenip yeni boyutlar oluşturacak düzlemler gibi görmek hata mı, çünkü bu iki zıt kavramın nerede birleşebileceğini bilmiyorum. illa bir birliktelik, ortak payda olması da gerekmiyor ama bu yönden bir arayışa girince de çıkmaza giriyoruz. zıt kavramların çoğunda ara nokta bulmak oldukça zor. sıcak ve soğuk için ılığın varolması gibi basit örnekler varsa bile, mesela yaşam ve ölümü düşününce bunun arasını bulabiliyor muyuz? aynı şekilde soyut ve somuta bir ortak payda bulabilir miyiz? bilmem..bilmem ki.

zihinsel gelişimin ne gibi sonuçlara yol açabileceğini asla bilemeyiz, yine de insan algısındaki değişimlerin nelere yol açabileceğini bir düşünsenize…sırf gerçekliği ve hayali temsil eden iki farklı düzlemin geleceğini düşünmek bile garip hissettiriyor. dümdüz somutluğun, kesikli soyutluğa ve ikisinin iç içe geçtiği üçüncü düzlemin birlikteliğini kurguluyorum bir anlığına…insan zihni kaç boyutludur bu arada? ne bileyim ki.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s