edwin a. abbott-açıklamalı düzülke

açıklamalı düzülke, aslında hakkında söz edilebileceğini dahi düşünmediğim türden bir kitaptı benim için. yine de, bir iki şey yazarak onun aklımda daha da kalıcı bir yer etmesini istedim. kitabı düşününce aklıma ilk gelen kelime ‘yaratıcılık’ oluyor. iki boyutlu bir evren, şekillerden oluşan bir düzen, her şekle-kişilere yani- ayrı anlamlar yükleyen hiyerarşik bir yapıdan bahsedilen böylesine bir eser için daha ne denebilir bilmiyorum. kitapta toplumsal eleştiriyi ve absürtlüğü öyle müthiş bir şekilde harmanlamış ki abbott… bunlardan da ötesi, iki boyutlu birinin-bir kare hatta kahramanımız- üçüncü boyutu kavramaya çalışması. eminim çoğu okuyucunun en çok etkilendiği kısımlardan biridir. karenin yanına gelen 3 boyutlu şahıs, onda olup kendisinde olmayanları anlatmaya çalışırken, kim heyecanlanmamıştır ki? ‘derinlik’ denen kavramı bir kareye nasıl anlatabilirsiniz ki, doğal olarak sizinle alay edecektir en başında.. hatta hatırlıyorum, 3 boyutlu şahıs gelmeden hemen önce karemiz torununa ders çalıştırıyordu, altıgen(ve daha zeki) torunu ona üç boyut zırvalıklarından(?) söz edince ona nasıl davrandığını görmek müthiş derecede eğlencelidir okuyucu için. o kısım şöyleydi:

fakat karemiz üçüncü boyut evrenine geçip aydınlandıktan sonra, bunu torununa açtığında, bu sefer torunu onunla alay etmiştir, bu kısım da oldukça ilginçtir. malum, hükümet bu konulardan bahsedenleri cezalandıracağını söylediğinden altıgen torun da böyle davranmayı uygun görmüştü bana kalırsa. aslında hükümetin bir boyut üstünün varlığına karşı neden bu kadar baskıcı davrandığını anlayamadım. hangi hükümet halkın ‘aydınlnmasını’ ister ki gerçi?
bunu okurken kendimizi düşünmeden edemiyoruz elbette; “ya bir 4.boyut dünyasını bizler nasıl anlamdırırdık?”

işte bu düşüncenin peşine dizilen şeylerden sonra okuyucu da gerçekten ‘aydınlanmış’ hissediyor. kitabın böyle harika bir etkisi var..

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s