insan doğasının yasaya olan ihtiyacı(?)

doğal olmayan yasa sisteminin insanlığa gerçekten gerekip gerekmediği üzerine düşündüğümüzde, aklımıza ilk olarak yasaların varolmaması halinde ciddi bir kargaşa ortamının oluşacağı gelir. bundan neredeyse emin gibiyizdir, ama aksi halini bizler yalnızca kafamızda kurgulayabiliyoruz; yani, hangimiz yasaların olmadığı bir dünyaya tanık oldu ki?

bizler, yazılı metinler sayesinde geçmişi anlayabiliyor olduğumuz için sümerlilerin hukuk kurallarını ilk kullanan medeniyet olduğunu söylüyoruz, ve ondan öncesinin olduğunu da tahmin edebiliyoruz. elimizdeki ilk yasalar bile mö 3binli tarihlere ulaşabiliyorsa, ve bunun öncesi de-yazılı olamasa bile- varsa; demek ki bizler ciddi anlamda ‘insanı dizginleyebilecek’ bir şeylere ihtiyaç duymuşuz, duymaktayız.

fakat bu şunu da akla getiriyor, bu denli eskilere dayanan yasa sisteminin gerçekten de ‘o kadar’ yapay olduğunu nereden biliyoruz ki?

“yasa, insanoğlunun davranışsal olarak eyleme geçme veya eylemini dizginleme kuralı ve ölçütüdür.” demiş aquinolu thomas. işte, yasanın bu dizginleyici niteliği düşündürüyor en çok da insanı. insanlar neden dizginlenmek zorunda? bunun nedeni gözlerimizin önünde belki de, her gün gerçekleşen milyonlarca kötü olayı görebiliyorken, ‘neden dizginlemeye çalıştılar’ diye sormak anlamsız gelebilir. ama insanı dizginlenesi bir yaratık yapan, kendisi mi, doğasında mı var bu, yoksa başka bir şey mi buna etken?

bilmiyorum. yine de, kimi zaman yasaya duyduğumuz ihtiyaç oldukça yapay geliyor. fakat yasaların olmadığı bir dünyayı düşünemiyorum, yasalara  değilse neye ihtiyaç duyabileceğimizi de bilemiyorum.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s