ağaç evin kuruluşu

dev ağaçların, bolca yeşilin olduğu bir yere doğru koştuktan sonra, insan orayı terk etmeyi kafasından geçirebilir mi? sanmıyorum. o da bir kez olsun düşünmedi zaten bunu.

binaların, insanların yanından hızla geçerken hissettiği özgürlüğün binlerce kat fazlasını, ormanı bulduğunda hissetti. ormanın girişine geldiğinde, duraksayıp kafasını metrelerce uzunluktaki ağaçlara, masmavi gökyüzüne dikti, kollarını kocaman açtı; ilk defa gerçekten özgür olduğunu hissetti.

ormanın karşısında saygıyla eğilip, ona selamlarını sunduktan sonra, koşmaya devam etti. ağaçlara sarıldı, kuşlarla konuştu, ormanın kokusunu içine çekti, ve uzun zamandır ağlamadığı kadar ağladı. 

madem burada kalmak istiyordu, o halde kendisine yaşayabileceği bir yer bulmalıydı. yapmalıydı ya da. düşündü taşındı, ormanın en büyük ağacına, bir ağaç ev inşaa etmeye karar verdi.tepesinden dünyayı izleyebileceği kadar büyük bir ağaç bulunca da, başladı inşaaya. ormanın tüm canlıları onun için işe koştular; odun buldular, sonra bunları dev ağacın en tepesine taşıdılar, tırmıkları, gagaları bir evi dayanıklı yapabilecek yegane şeydi. “güzel canlılar..sizden öğreneceğim öyle çok şey var ki..” deyiverdi ormana koşan. gözleri yine dolu doluydu. minik bir kaplumbağanın yavaş adımlarla ev için getirdiği odunu görünce, tutamadı kendini, ağladı yine… kaplumbağaya kocaman sarılıp, onu hafifçe kalbine bastırdı.

burada yalnız mıydı?

hiç değildi. 

ilk defa yalnız değildi.

ağaç evin bittiği gün, “ait olduğum yer burası” dedi ormana koşan, artık daha da kendinden emin bir şekilde. ağaca tırmanıp nihayet evine ulaştığında, güneş yönünü değiştirmek üzereydi, gökyüzünü turuncuya, mora boyamıştı. güneş, yokluğunda kimse onu hatırlamamazlık yapmasın diye kaybolmadan önce tüm güzelliğini sergiliyordu sanki. ya da insanlara ‘hala umut var’ demek istiyordu sadece. her neyse nedeni, bu anlara şahit olabilmek, hem de burada, bunu görebilmek, onu mutlu etmeye yetmişti. yine kocaman açtı kollarını, kapadı gözlerini. 

açılan kollarına kuşlar konuverdi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s