doğaya karışacak mıyız?

son zamanlarda kaygıları çok sık bedenine vuruyor, ve geçmek de bilmiyordu. kolları, ayakları, uyumsuz hareketleri, ‘bakıp-algılamaktan-uzaklaşmış-gözler’i ona eşlik ediyordu sık sık. böyle anlarda bütüne asla bakamazdı, biliyordu ki eğer bakarsa hareketleri daha da garipleşecekti. asfalt, çimen ve böcek yuvaları dışında, gözünü en çok ağaçlara, gökyüzüne, kuşlara, çiçeklere dikerdi, ama onları görmek istiyorsa, gözlerini yalnızca onlara odaklar, gerisini görmemek için özel bir çaba harcayıp kendisini biraz olsun iyi hissederdi. bazen-hiç istemese bile-insanlara da kayıyordu gözü. gerine gerine yürüyen, tasasız, ve gözlerini heryere vidalayabilen insanlar onun midesini bulandırırdı. çünkü o eksik, onlarsa fazla yahut tamdılar. “bütüne bakınca görülenlerden hiç mi çekinmiyorlar ki?”

her defasında bunu düşünürdü.

ne mi var bütünde? sınırlı sayıda yeşilin, mavinin her yanını saran yapaylık; pencereli devler, maviyle savaşan griler, yeşili yok edip siyahlaştıran ve üstünden makinelerin hızla geçmesini sağlayan bir ‘sözde düzen’, bir ‘uyumsuzluk’ var. o bunlara baktığı zaman kaygıya karşı bedeninin verdiği tepkilerin artık gözyaşlarına, daha da tuhaflaşan hareketlere evrildiğini bildiğinden korkuyor bakmaya. 

“yeşilin tamını istiyorum. ağaçların yığınlası, gökyüzünün saf olanı, yıldızların en berrak görüneni, kuşların en rahat uçtuğu…neden bunları göremiyorum, kim elimden aldı tüm bunları? toprağa ne zaman dokunacağım, ne zaman gerçekten hissedebileceğim varlığını? öldüğümde mi? ancak ölünce mi tabiata karışır insan? bekleyemem, bekleyemem..”

ve doğaya erkenden karışabilme umudunu hisseden bacakları çözülür, harekete geçer, ve ormanı bulana dek koşturur onu.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s