drago jančar-kehanet

drago jančar’ın kehanet’iyle tanışmam ablam sayesinde oldu. kendisi bir süre önce bu kitabı almıştı bana, ama kitabı verirken ‘pek dikkat etmeden aldım.’ demeyi de ihmal etmemişti. sonra kitaptan rastgele bir sayfa açıp yugoslavya kralına küfür edilen iki dizeyi görünce, ‘nasıl bir kitap almışım ya..’ deyiverdiğini hatırlıyorum. tabii o iki dizenin koca bir lanetten ibaret olduğunu öyküyü okuyunca farkettim, ve çokça da güldüm. tuvaletin bir köşesine, hiç de beklenmeyen biri tarafından yazılan o lanetli sözler, kahramanımızı da etkisi altına alıyor tabii, ve kendisi bununla psikolojik bir savaş veriyor adeta! bu kitapta yer alan dört öyküden en kısa olanı ve en çok güldüreni belki de kehanetti. 

sonraki öykü ‘göle bakan adam’, biraz eskiyi anlatsa da aslında günümüze ışık tutuyor. günümüzün kendini pazarlamaya çalışan, o minik kameraların -şimdi için sosyal medyanın demek gerek belki- peşinden koşan insanları absürt bir karakter üzerinden anlatılıyor. bu karakterin siyasi olaylarla da iç içe olduğunu görüyoruz. zaten jancar bu dört öyküye de siyasetten ve tarihten bir şeyler katarak farkındalık oluşturmaya çalışmış, ve hiç de zorlama bir şekilde yapmamış bunu. 

‘rovenskalı hayalet’, başarısız avusturya arşidükünün bir sözüyle hayatı değişen kocaman kafalı bir adamı anlatıyor. bu arşidükün meksika’ya, cumhuriyetçiler çoğunlukta olduğu halde başa geçirilmek istenmesi koca kafalıyı da oralara kadar götürüyor. okurken diğer iki öyküsünde olduğu gibi jancar’ın bu kadar orijinal olabilmesine hayret ettim.

bu üç öyküde hep garip-komik bir yan vardı. en sonda yer alan ‘iki fotoğraf’ hikayesi ise böyle olmaktan uzakta. bu sefer yine o günün siyasi olayları arasında geçen bir-ya da birkaç- yaşantı var, ama bunlar oldukça ‘gerçek’ geliyor okuyucuya. gojmir ve ada’nın birbirlerine olan sevgileri, ayrılıkları kitabın en hüzünlü yanı belki de..

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s