max scheler-insanın kozmostaki yeri

insanın kozmostaki yeri (die stellung des menschen im kosmos), max scheler’in felsefe bakımından antropolojiyi incelediği, insan felsefesinin temel sorunlarını irdelediği çok doyurucu bir kitap. 

kitabın çevirmeni harun tepe’nin giriş kısmına yazdıklarını okumadan geçmemek lazım. kitabın daha iyi anlaşılmasını sağlayan, temel bilgileri okuyucuya veren güzel bir giriş yazısı.

sonrasında scheler’in felsefi antropolojinin temeline dair yazdıklarını içeren giriş kısmının ardından kitabın 2 bölüme ayrıldığını görüyoruz. 1. bölümde “ruhsal dünyanın yapısı” başlığı altında ‘duyusal itilim’, ‘içgüdü’, ‘çağrışımsal bellek’, ‘pratik zeka’ kavramları yer alıyor. scheler bu kavramları açıklamaya hemen insanla başlamıyor. öncelikle bitki ve hayvan arasındaki farklara değinerek itilim ve içgüdü kavramlarını anlatıyor, daha sonra insanla hayvanı ve insanla bitkiyi karşılaştırarak yine itilimi ve içgüdüyü; çağrışımsal belleği ve zekayı ele alıyor. kitapta bunları şu şekilde açıklıyor scheler:

2.bölümde ise “yeni ilke:tin” başlığı altında dünyaya açık olma, yükseltme sorunu, ruh beden birliği ve tin beden karşıtlığı gibi konular var. scheler bu bölümde neredeyse tamamen insana odaklanıyor. felsefe tarihi boyunca insanın fizyolojik ve psikolojik yapısıyla ilgili düşüncelere yer veriyor, bu düşüncelerin bazılarını haklı bulduğu gibi bazılarını da reddediyor nedenlerini de çok iyi bir biçimde açıklayarak.. bu bölümde ilgimi çeken bazı kesitler de şunlar oldu:     

hayvan-çevre ilişkisinin tek yönlüğüne karşılık insan-çevre arasındaki ilişki: 

ideleştirme:

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s