albert camus-düşüş

camus’nün düşüş’ünü okuyana kadar hiçbir roman kahramanının kendini yeraltı adamı, hayri irdal ve birkaçı gibi içtenlikle anlatabileceğini düşünmezdim. düşüş’ün kahramanı clamence ise yanılttı beni. belki de tüm bu kahramanlardan daha gerçekçi bir şekilde, ‘gizleyecek hiçbir şeyim yok’ dercesine kendisinden bahsediyor avukat clamence. düşünüyorum da, çevremizdeki hiçbir insan kendini böyle korkusuzca anlatamaz, biz de yapamayız bunu. fakat kitaplarda rastlayabiliyoruz buna, o zaman da kitapların ve camus gibi yazarların varlığı daha da mutlu ediyor bizi. 

insanlar kendilerinden bahsederken çoğu şeyi saptırdıkları için herkes birbirinden tamamen farklıymış gibi gelebiliyor. fakat kendini bu kitaptaki gibi anlatan bir insanla kendimiz arasında mutlaka bir benzerlik görüyoruz, hatta bazı zamanlar bize ayna tutuyor okuduklarımız. o zaman insanların özünde hep aynı olduğunu daha iyi anlıyoruz.

“peki camus nasıl oluşturdu bu karakteri, nasıl onun bizlere ayna tutmasını sağladı?” derseniz bunun da cevabı var kitapta..

Reklamlar

albert camus-düşüş” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s